„Tellus” kopā ar Haraldu Burkovski!

Kad Latvijas Radio 1 Haralds Burkovskis bija beidzis skaidrot, kā var uzcelt māju uz riteņiem ar minimāliem līdzekļiem, tad bija pienācis laiks padarīt Latvijas jauniešu darbu par paraugu pasaulei! Raidījums „Kā labāk dzīvot?” pulksten desmitos un sešās minūtēs nolēma „pieķerties klāt” pāris jauniešiem – mums visiem labi zināmajiem aktīvistiem Artūram un Akselam!! 

Stundas laikā abi puiši sekmīgi popularizēja LJK „Tellus” un ar apbrīnas vērtu izveicību tika galā ar Haralda tiešajiem, mazliet filozofiskajiem jautājumiem par to, ko tad mēs īsti darām.

Sarunas sākumā Burkoviskim likās, ka mūsu plāni ir pārāk lepni un cēli: „Horizonts ir milzīgi tāls un saule dikti augstu!” Uz viņa jautājumu par organizācijas tapšanu Artūrs sīki izstāstīja, kā viss sācies, kā arī paskaidroja, ka gan EJP, gan apmācības ir rīkoti ar mērķi, lai mēs paši iegūtu pēc iespējas vairāk savā jaunības dullumā, kā arī lai citi jaunieši gūtu iespēju piedalīties, nevis tikai pasīvi vērot. Aksels vēl piebilda, ka par paraugu pasaulei mēs vēlamies padarīt nevis „Tellus”, bet visu Latvijas jauniešu darbu! (Lai gūtu pilnvērtīgāku iespaidu, lūdzu, lasiet pēdējo teikuma daļu, uzsverot katru vārdu, gluži, kā to darīja Aksels!)

Haralds, laikam jau pēc savas personīgās pieredzes, teica: „Nu, jūs draugu kopa, dzērāt tēju vai vēl kaut ko, spēlējāt kārtis, monopolu vai vēl kaut ko, pēc tam nolēmāt to darīt organizēti. Tā, lai valsts ieņēmumu dienestam aiznestu izziņu par to, cik tējas izdzerts un cik nodokļos jāsamaksā…” (Skaļa smieklu vētra, protams, pāršalca visu Latviju.)

Artūrs tūlīt arī izskaidroja, ka galvenais „Tellus” mērķis ir dot iespēju citiem jauniešiem izbaudīt to, ko esam baudījuši mēs. Viņš pastāstīja par EJP sniegto iespēju iepazīties ar Eiropas jauniešiem un citām kultūrām, kā arī par iespēju gudri diskutēt par veselību, minoritātēm, karu, mieru u.c. lietām.

Haralds ierosināja runāt par to visu bez organizācijas piesega, kā tas esot bijis viņa paaudzē – viņi esot Blaumaņa ielā, ierodoties ar groziņiem, diskutējuši par franču mākslu. o_O

Artūrs atzinās, ka esot arī šāda iespēja, tomēr, ja neesot organizācija, tad nevar dabūt naudu, jo Jānim no ielas neviens savus līdzekļus neuzticēšot, bet Jānim no „Tellusa” gan!

Tālākajā sarunā Aksels mūs visus nostādīja uz diviem pīlāriem – EJP, skaidrojot tā nozīmi kā no grāmatas, un apmācībām, kas būtu mūsu veids, kā ar maziem solīšiem iet uz savu lielo mērķi. Kā vienu no tiem „jāņiem”, ko „Tellus” ir padarījis par cilvēku, Aksels minēja sevi. Līdzīgi kā skolotāju seminārā, viņš paskaidroja savu nozīmi skolas gados būt skolotājiem par skabargu…. acī.

Haralds ieteica ieviest mūsu vīzijā mazliet vairāk taktikas. Artūrs noformulēja, kas tad ir šis paraugs pasaulei – tas ir tad, kad citi pasaules jaunieši sāks pielūgt Latvijas jauniešus un viņu darbu. Haralds kārtējo reizi oponēja, sakot, ka arī citur pasaulē jaunieši mēģina panākt to pašu, tomēr viss ir jāsāk ar Latvijas jaunieša redzesloka paplašināšanu.

Uz āķīgo Haralda jautājumu par skatījumu uz pasauli un dzīves mērķi, puiši vienojās, ka svarīgākais abiem ir ietekmēt cilvēku dzīves un palīdzēt viņiem pašiem tās mainīt. Puiši skaidroja arī, kādi ir jaunieši Latvijā, ko viņi vēlas sasniegt standarta gadījumā, kā arī tika filozofēts par naudas nozīmi katra cilvēka dzīvē.

Sarunas beigās noskaidrojās, ka 50% Latvijas jauniešu iet mācīties par ekonomistiem (teica Aksels un pēc intervijas devās uz savu ekonomikas fakultāti), kā arī daudzi jaunieši nemaz nezina, kur vēlas mācīties un par ko kļūt (teica Artūrs un vēlāk atzinās, ka jau trešo gadu no jauna sāk mācīties pirmajā kursā).

Minot pēdējos topošos biedrus, tika popularizēts „EastWestYouth”, tika apspriests šī pasākuma galvenās idejas un vēlme veidot tiltu starp Austrumeiropu un Rietumeiropu. Tika pieminēts arī Aksela jaunais projekts – īsfilmu cikls, kura galvenā doma ir vērst visas Latvijas uzmanību uz jauniešu iniciatīvas iespējām.

Šī rīta stunda varbūt palīdzēs mums atrast skaidri formulētu veidu, kā labāk dzīvot! Mums ir oficiāls veiksmes vēlējums no visa Latvijas Radio un Haralda Burkovska, kurš atzinās, ka uzstādījumu līmenī viņam LJK „Tellus” idejas „dikti patīk”! Paldies Haraldam par jaunām ievirzēm un ierosinājumu kļūt labākiem nekā viņš!

Daudz sakāmā noteikti palika aiz kadra – starp ziņu izlaidumiem un Latvijas Radio 1 cienīgajām mūzikas un reklāmas pauzēm. Ļoti daudz palika mums pašiem pārdomām un prasmīgai noformulēšanai.

PS. Katram ir iespējams noklausīties puišu veikumu Latvijas Radio 1: http://www.latvijasradio.lv/program/2008-03/20080311_1.htm , meklējot radījuma ierakstu plkst. 10.00 zem segvārda „Ziņas”!