Atskats uz 12. Igaunijas Nacionālo sesiju

Šajā oktobrī no 22. līdz 25.datumam Igaunijā, Tartu, risinājās 12.Nacionālā Igaunijas sesija, kurā tika sapulcināti ap 100 jauniešu no Igaunijas un citām Eiropas valstīm, tostarp arī Latvijas. Mūsu valsts tika pārstāvēta kā no delegātu, tā arī oficiāļu puses. Satraukuma pilns četru stundu turpceļš un absolūtā miegā tikpat ilgi pavadīts atpakaļceļš jau vien norāda uz to, kādu iespaidu sesija atstājusi.

Par sesijas galveno tēmu izraudzītas cilvēktiesības, un komitejās tika apspriesta Eiropas pilsonības apzināšanās. Delegātiem nācās apspriest Eirozonas krīzi, homoseksuāļu un sieviešu tiesību pārkāpumus, kā arī citus šim brīdim zīmīgus jautājumus. Jauniešus mudināja apjaust cilvēktiesību nozīmi mūsu laikā un sabiedrībā. „United in Diversity” jeb „Vienoti dažādībā”, Eiropas Savienības nozīmīgākā ideja, bija arī šīs sesijas moto.

Sesijas galvenā norises vieta bija skola (Tartu Jaan Poska Gümnaasium), kurā 1920.gadā tika noslēgts Krievijas – Igaunijas miera līgums. Fakts, kas savā ziņā sesiju padarījis vēl ievērojamāku, bija igauņu TV3 viesošanās sesijā.

Divi sesijas avīžu izdevumi (paldies redaktoriem – Uģis Balmakam un Karin-Liis Lähtmae!), trīs sesijas videoklipi (paldies video-redaktorei Margit Viirma un sesijas fotogrāfam Jussi Valdsalu), dzīvīgas debates, drēgnie vakari un rudenīgā pilsēta bija tikai kripatiņa no visas sesijas būtības. Tiekamies nākamajā sesijā? Jauku dienu un redzēsimies drīz, jeb kā igauņi to saka – hea päeva jätku ja näeme varsti!