Skolotāju seminārs “Mūsu skolēni Eiropas Jauniešu Parlamentā”

Šā gada, diezgan zīmīgajā datumā – 29.februārī, Zviedru Ekonomikas augstskolā (SSE) norisinājās LJK „Tellus” rīkotais skolotāju seminārs, kura mērķis bija veidot sadarbību starp Latvijas skolotājiem un Eiropas Jauniešu Parlamenta Latvija Nacionālo komiteju.

Pusstundu pirms semināra sākuma sāka ierasties jau pirmie skolotāji no visdažādākajām Latvijas skolām. Tika sagatavotas uzkodas, tēja un kafija, jo seminārs bija paredzēts pusotru stundu garš. Galu galā ieradās 17 skolotāji no 16 Latvijas skolām, lai uzklausītu jauniešus un, iespējams, veidotu sadarbību ar viņiem.

Seminārs tika sākts diezgan neformālā gaisotnē, un katram skolotājam bija jāiepazīstina ar sevi un jānorāda kustība, kuras pirmais burts, būtu skolotāja vārda pirmais burts. Nedaudz kautrīgi, bet paklausīgi, skolotāji to arī izdarīja un atmosfēra kļuva daudz atbrīvotāka.

Sākās seminārā paredzētais „slideshow”, uz kura balstījās seminārs un kurā skolotāji plaši un pakāpeniski tika iepazīstināti ar to, kas ir LJK „Tellus”, ar ko šī organizācija nodarbojas un kādi ir tās mērķi. Lēnām tika pāriets pie tā, kas ir Eiropas Jauniešu Parlaments un cik unikāla ir šī lieta.

Semināra vadītājas – Katrīna Šuvajeva, Ance Kalēja un Viviāna Puriņa, par šīm lietām stāstīja ar tik lielu entuazismu, ka skolotājus pārsteidza ne viena vien lieta, kā piemēram tas, ka Eiropas Jauniešu Parlamentā ir iesaistītas ne tikai valstis no Eiropas Savienības, bet arī tādas valstis, kā Krievija, Serbija, Turcija utt. „Eiropas Jauniešu Parlamentā tiek veidota nākotne un šo nākotni var veidot jūsu skolnieki” ir galvenais šī semināra moto.

Tā vien liekas, ka nepilnas stundas laikā, skolotāji iegūst, patiešām produktīvu ieskatu Eiropas Jauniešu Parlamenta un LJK „Tellus” darbībā Darbības ir neskaitāmas, bet LJK „Tellus” misija „padarīt Latvijas jauniešu darbu par paraugu pasaulē”, tikai apliecina šī semināra nopietnību.

Lielākā daļa skolotāju, ir no Latvijas reģioniem. Eiropas Jauniešu Parlamenta Latvijas Nacionālās komitejas mērķis ir izveidot reģionālos pārstāvniecības centrus dažādos Latvijas rajonos. Šāds mērķis ir kļuvis reālāks, jo dažādie jautājumi no skolotāju puses, un izsmeļošās atbildes no semināra vadītāju puses, pierāda savstarpējo interesi.

Kad par LJK „Tellus” un EJP viss ir plaši izstāstīts, semināra vadītāji iepazīstina ar projektu, kurš norisināsies Ventspilī, no šā gada 21.augusta līdz 24.augustam. Tieši sakarā ar šo sesiju, visi skolotāju ir pulcināti vienkopus. Katram no atnākušajam skolotājam tiek lūgts sagatavot 7 savas skolas skolēnus, kuri piedalītos EJP Latvijas Nacionālajā sesijā, un kandidētu uz iespēju braukt uz Franciju, šā gada novembrī, kur norisināsies EJP Internacionālā sesija, kurā pulcēsies 300 jaunieši no visas Eiropas, un arī uz Stokholmu, kas uzņems nākamo Internacionālo sesiju 2009.gada pavasarī. Lūk arī tiek pastāstīts par skolotāju ieguvumu – ja viņa skolēni izrādīsies aktīvākie, zinošākie un atraktīvākie, arī skolotājiem būs iespēja doties uz kādu no šīm Internacionālajām sesijām.

Tiek novadīta ātra diskusija ar skolotājiem par to kā viņi izvēlēsies skolēnus un tiek ātri nonākts pie kopsaucēja – skolēnus izvēlēsies paši skolotāji pēc saviem ieskatiem.

No skolēna šajā sesijā tiek prasīts visai daudz – labas angļu valodas zināšanas, ieskats politiskajos notikumos, atraktivitāte utt. Iespējams, ka kāds no skolotājiem domā, ka savākt 7 tādus cilvēkus ir praktiski neiespējami, bet šī semināra aizkustinošākais brīdis šādus nodomos izjauca. Auditorijas priekšā iznāca Marta Tomase un stāstīja par savu pieredzi EJP. Par to kā viņa savā pirmajā sesijā uzdrošinājās runāt publikas priekšā, par to kā tika izvēlēta braukt uz Internacionālo sesiju Potsdamā. Par skaistajiem mirkļiem ko piedzīvojusi kopā ar ārzemju draugiem. Pēc viņas priekšā iznāca Aksels Neilands un pārliecina skolotājus, ka arī viņš, kurš pirms pāris gadiem bija skolotāju lielākais murgs, var piedalīties šādās sesijās un kļūt par aktīvu jaunieti. Tiek atbildēts uz pēdējiem jautājumiem un seminārs ir noslēdzies. To vai jaunieši no LJK „Tellus” patiešām ir spējuši ieinteresēt skolotājus par šo lietu, varēs redzēt pēc pāris mēnešiem, kad skolotāji būs nosūtījuši skolēnu sarakstu Nacionālās sesijas organizatoriem., bet vairāku skolotāju izteiktais apstiprinājums dalībai sesijā, rosina domāt, ka seminārs nav bijis veltīgs un topošā sesija būs izdevusies.