Latvijas jaunieši Eiropā

Jau vairākus gadus augustā kādā no Latvijas pilsētām ir notikušas Eiropas Jauniešu parlamenta Nacionālās konferences, kurās vidusskolas vecuma jaunieši var sevi pierādīt, lai tiktu izvirzīti pārstāvēt Latviju starptautiskajās sesijās, kuras notiek trīs reizes gadā.

Pagājušā gada Nacionālajā konferencē Limbažos 14 Latvijas jaunieši tika izvirzīti dalībai starptautiskajās sesijās Dublinā un Prāgā. Dublinas sesija norisinājās 2007. gada novembrī, taču Prāgas sesija pavisam nesen – šī gada aprīļa sākumā.

57. starptautiskā Eiropas Jauniešu parlamenta sesija no 4. līdz 13. aprīlim pulcēja Prāgā jauniešus no 25 Eiropas valstīm. Dalībnieki 10 dienu garumā centās viens otru iepazīt un iemācīties veiksmīgi sadarboties, lai varētu diskutēt par dažādām Eiropā nozīmīgām tēmām, kā piemēram, ekoloģiju, ārpolitiku, ekonomiku, cilvēktiesībām u.t.t. Šīs iepriekš nepazīstamu jauniešu kopā sanākšanas auglis bija rezolūcija, kuru katra komiteja uzrakstīja, apkopojot problēmjautājumus par noteikto tēmu un piedāvājot sevis izvirzītus risinājumus.

Sesijas laikā notika arī dažādi pasākumi, kas deva iespēju nedaudz iepazīt dalībvalstu kultūras. Delegācijas prezentēja savas valstis gan dziedot, gan stāstot dažādus nostāstus par, piemēram, iecienītākā ēdiena pagatavošanas noslēpumiem, kā arī mācot pārējiem tautas dejas un rotaļas. Taču vakars, kurš visiem sesijas dalībniekiem gāja pie sirds visvairāk, bija tā sauktais Eirociemats, kura laikā bija iespēja nogaršot pasākuma dalībvalstu nacionālos ēdienus un dzērienus.

Šī bija viena no daudzām neatkārtojamu iespaidu pilnām sesijām, taču šajā sesijā bija arī kāds faktors, kas to padarīja īpašāku par citām. Un tā bija Dace Neimane. Tieši Dace, 25 gadus jaunā latviete, bija šīs Eiropas Jauniešu parlamenta sesijas prezidente. Dace ir bijusi viena no Latvijas Jauniešu organizācijas „Tellus”, kura darbojas arī kā Eiropas Jauniešu parlamenta pārstāvniecība Latvijā, dibinātājām un aktīvi darbojusies gan organizācijā, gan parlamenta sesijās vairāku gadu garumā. Būdama prezidente, Dace aizvadīja savu pēdējo sesiju, kura, pēc dalībnieku domām, bija brīnišķīga un spilgtu emociju pārpilna.

25 valstu delegātiem kopā lemjot, Prāgā tika sastādītas 15 rezolūcijas, no kurām lielākā daļa arī tika pieņemtas kopējā balsošanā. Ir brīnišķīgi apzināties, ka Eiropas jauniešiem tiek dota iespēja izteikt savu viedokli par dažādām tēmām, kas ir aktuālas visā Eiropā. Mūsu jaunā paaudze aug pozitīvi kritiski domājoša un griboša iesaistīties Eiropas politikā un lēmumu pieņemšanā.