Kino pēcpusdiena.

Mājīga, mīļa atkaltikšanās ar cepumiem, plūmju sulu un filmām…Šoreiz Rīgas Kinomuzejā. (Paldies Mārtiņam, tam, kurš Dambergs, par iespēju!) 

Rīgas Kinomuzejsir leģendāro 1986. gada Kino dienu “bērns” – ideja par tā dibināšanu radās tai pat gadā pēc Kino dienu noslēguma, Augusta Sukuta virtuvē tēju dzerot kino zinātniekiem Ingai Pērkonei-Redovičai un Jurim Civjanam. Visu 1987. gadu Augusts Sukuts cīnās ar birokrātiju, lai iegūtu nepieciešamo atļauju Kinomuzeja dibināšanai Rīgā. Tas izdodas tikai 1988. gadā,kad piedzimu es :) , apejot Rīgas varas iestādes, kad ar PSRS Kinematogrāfistu savienības 1.marta  rīkojumu tika dibināts Rīgas Kinomuzejs.

Viena no filmām, ko izvēlējāmies skatīties bija 1967.gadā uzņemtā režisora Rolanda Kalniņa filma “Četri balti krekli” .

Filma stāsta par jauna dziesmu autora Cēzara Kalniņa un cenzējošās sistēmas saduri. Šodienas acīm skatoties, gana anekdotiskajā, pat absurdajā, tolaik dramatiskajā, stāstā par to, kā pusmūža kultūras darbiniecei Anitai Sondorei šķiet piedauzīgas un amorālas vairākas Cēzara Kalniņa dziesmas un viņas iedarbinātajā sabiedriskā nosodījuma un atbildīgo orgānu represiju „mehānisma” graujošajā spēlē atspoguļojas dzēlīga filmas autoru ironija, kas precīzi ilustrē tā laika kultūras dzīves.

Šī filma ir lieliska ar mums visiem labi zināmām Imanta Kalniņa dziesmām, kuras ik pa laiciņam dungoja kāds no kinoskatītājiem.

Otra filma, kuru vēlējāmies noskatīties lieliskā aktieru ansambļa dēļ ,bija Milos Forman 1975. gada filma “One flew Ower the Cookoos Nest”. Kā jau visi parasti dara, arī mēs angļu filmai izvēlējāmies angļu subtitrus :)

Kad brīvdomātājs kabatzaglis Rendls Makmērfijs (Džeks Nikolsons (jā, tas smaids un smiekli bija neatvairāmi jau tad!!!)) nonāk psihiatriskajā klīnikā, viņa neārstējamā tieksme radīt nekārtības saceļas pret rutīnu. Viņš ir briestošā kara vienā pusē, daiļrunīgā absolūti monstrozā medmāsa Rečida (Luīze Flečere) – otrā. Uz kārts likti visu klīnikas pacientu likteņi.

Šī filma 1975. gadā savāca visus 5 galvenos Oskarus: Labāka filma, Labākais aktieris, Labākā aktrise, Labākais režisors un Labākais ekranizācijas scenārijs. Satraucoša, svilinoši skarba filma ar izcilu aktieru ansambli, kurā iekļaujas Breds Durifs, Denijs de Vito, Džeks Nikolsons, Luis Flečers un debitants Kristofers Loids.

Kāpēc 5 Oskari, mēs vairs nešaubāmies! Ja vien būtu ieradušies vairāk cilvēku, būtu mazliet siltāk, bet priekšā, ceru, būs vēl citas tik pat jaukas kino pēcpusdienas, kurās pievienosies arī tie, kas šoreiz nevarēja! Uz atkalredzēšanos!