Atskats uz Latgales-Vidzemes reģionālo sesiju

Ar pirmajiem saules stariem un nokusušajiem sniegiem, skolēnu brīvlaiku un citiem ziemas aiziešanas priekiem EJP Latvija pasludināja pavasara iestāšanos ar Latgales-Vidzemes reģionālo sesiju, kas norisinājās aptuveni 90 kilometrus no Rīgas, pašā Vidzemes sirdī – Cēsīs. No piecpadsmitā līdz septiņpadsmitajam martam Cēsu 2.pamatskola bija mājvieta idejai, sesijas  moto:  „Mēs esam jaunatne, mūsu sapņi – nākotne; mūsu spēks- bezgalīgs”.

80 delegātu no Latgales un Vidzmes pilsētām, ieskaitot tādas lielākās Latvijas pilsētas kā  Rēzekne, Daugavpils, Rīga, Cēsis, Madona un citām sapulcējās Cēsīs, lai apspriestu tematus, kas ir aktuāli gan pašiem jauniešiem, gan sabiedrībai kopumā – seksuālā izglītība, draudi šā brīža interneta situācijai ar ACTA, PIPA un SOPA likumprojektiem,  balsošanas vecuma pazemināšana un citiem. Šie ir tikai daži no astoņiem tematiem, kas kalpoja par diskusiju materiālu jauniešiem. Runājot ar sesijas dalībniekiem, viņi visi piekrita, ka sesija bija lieliski pavadīts laiks.

Māris Rutkis (organizators): Kopumā sesija noteikti bija izdevusies. Protams, bija lietas, kuras varēja sanākt labāk no organizatoriskā viedokļa, taču tā jau ir vienmēr, un tas palīdzēs izaugsmei. Man personīgi tā bija mīļākā manā īsajā EJP karjerā apmeklētā sesija.

Maria Pashi (viceprezidente, Kipra):  Es brīnišķīgi izbaudīju laiku šajā sesijā. Strādāt ar tik labu oficiāļu komandu bija fantastiski. Ir acīmredzami, ka EJP Latvija šajā sesijā ielikusi daudz pūļu, lai nodrošinātu sesijas augsto kvalitāti.

Greta Elva (žurnāliste, Igaunija): Sesijas gaisotne jau no paša sākuma bija draudzīga un silta. Lieliska komunikācija sāka risināties starp delegātiem un oficiāļiem uzreiz. Lai gan dažiem delegātiem nebija nekādas EJP pieredzes, tātad arī nezinot necik daudz par to, kā norit sesijas, viņi tomēr uzreiz atspērās un bija spējīgi daudz ieguldīt kā komiteju darbā, tā arī ģenerālās asamblejas laikā.

Laura Lapiņa (delegāts): Kā man patika? Īstenībā viss pasākums kopā bija diez gan iespaidīgs, ņemot vērā, ka tādā nebiju piedalījusies. Bija ļoti draudzīgi cilvēki un atmosfēra bija burvīga. Lai gan pats pasākums bija diez gan nopietns, man patika, ka pa vidu tika iestarpināts kāds joks vai aktivitāte. Neaizmirsīsim, protams, to, ka visi organizatori un palīgi veica vienreizēju darbu, ko es tiešām novērtēju, jo to visu noorganizēt nebija viegls darbiņš. Es tiešām izbaudīju katru sekundi.

Nobeigumā vēl Karin Liis Lahtamae (Igaunija) viedoklis par šo sesiju un Eiropas Jauniešu parlamenta Latvijā darbību kopumā:

Kā Tu vērtētu šīs sesijas norisi kopumā?

Pirmkārt, man jāsaka, ka es mīlu Latvijas sesijas jau kā tādas, taču reģionālās sesijas šeit ir kas īpašs, jo visi patiešām satuvinās un var izbaudīt paši zināt ko (lasi – EJP garu) krietni personiskāk, nekā jebkur citur. Cēsu sesija bija viena no vislabāk noorganizētajām, ko esmu redzējusi un organizatori bija klāt ikreiz, kad bija nepieciešama palīdzība.

Ņemot vērā to, ka Tu sesijā biji žūrijas locekle un Tavos darba pienākumos ietilpa delegātu vērtēšana un novērošana, kādu Tu redzi vidēji statistisko Latvijas delegātu?

Latvijas delegāts vienmēr ļoti aktīvi iesaistīsies visās komandu saliedēšanas spēlēs, lai gan viņš var nezināt šo spēļu nozīmi. Viņam tas viss šķitīs ļoti jautri. Komiteju darbā viņš parasti būs sākumā nedaudz samulsis, bet ar laiku atslābst un pat ja nav sagatavojies tik labi, cik būtu vēlams, vienmēr zina par ko runā. Ģenerālajā asamblejā parasti var manīt divu tipu delegātus. Vieni turpinās jautāt to pašu, pārfrāzējot un bombardējot, līdz saņems sevi interesējoši atbildi vai arī viņi būs lielākoties klusi un tad izteiks divus trīs ļoti vērtīgus atzinumus ar ko satrieks visus. Latvijas delegāts noteikti ir labs, ar augstu potenciālu.

Ņemot vērā to, ka šī ir tava ceturtā sesija Latvijā, vai tu atļautos teikt, ka Tellus un EJP Latvija attīstās?

Noteikti. Es apbrīnoju jūsu organizāciju un visu, ko jūs darāt. Protams, ka es arī pazīstu valdes locekļus, bet man patiesi ir jāsaka, ka mani priecē viss, ko viņi dara. Pašai drīzumā būtu jākļūst par biedru.

Kādas, tavuprāt, ir galvenās atšķirības starp Igaunijas un Latvijas sesijām?

Man tā šķiet, ka Igauņi pret to visu attiecas ļoti formāli, bet Latvijā tas viss notiek krietni dabiskāk. Ņemot vērā to, ka varu būt tikai subjektīva, man jāsaka, ka mūsu sesijās tiek dota vēl lielāka iespēja visiem satuvināties. Tas lielākoties notiek tāpēc, ka reģionālās sesijas noris igauņu valodā un parasti tajās cauru nakti tiek spēlētas dažādas spēles. Manuprāt tas palīdz visiem justies vienotākiem un radīt patiesu EJP garu.

Sakarā ar to, ka šī sesija norisinājās tikai 80 km attālumā no Igaunijas, kā tev šķiet, vai atrastos gana traki cilvēki, lai uzorganizētu kopīgu sesiju?

Kopīga sesija būtu mana sapņa piepildīšanās! Mēs sagādāsim ēdienu, jūs sagādājat labo garastāvokli!

Vai ir kas tāds, ko tu varētu novēlēt saviem dienvidu kaimiņiem?

Pirmkārt, sveicu jūs ar vasarīga laika pienākšanu! Otrkārt, es ceru, ka jūs novērtējat visu to, ko Tellus un EJP Latvija jums spēj dot. Tas ir lērums neatkārtojamu sesiju un iespēja apceļot Eiropu un redzēt to, kā tas notiek citur. Izbaudiet EJP!

Karin-Liis kopā ar Tellus Viceprezidentu LNC'10 laikā